Verification: 1eee953a3df549ea Verification: 1eee953a3df549ea
top of page
Program RIJEKA-bijelo.png
Program Rijeka
O programu Rijeka

O programu

Program Rijeka je jedinstven pilot program posvećen osnaživanju mladih kroz ekološke projekte i regionalnu saradnju. Osnovna ideja je razvijanje lokalnih inicijativa koje doprinose održivim zajednicama, kroz edukaciju, praktične akcije i podizanje svijesti. Program pruža mladima mentorstvo i podršku, omogućavajući im da preuzmu aktivnu ulogu u rješavanju ekoloških izazova i postizanju ciljeva održivog razvoja.

Program Rijeka2.jpg

Fokus

Podržati mlade kroz mentorsku i drugu podršku kako bi razvijali i realizovali inicijative usmjerene ka očuvanju životne sredine i postizanju ciljeva održivog razvoja;

Stvoriti uslove za organizovanje događaja kao što su edukativne radionice, seminari i drugi oblici razmjene znanja i iskustava koji mladima pružaju priliku da se upoznaju sa aktuelnim ekološkim izazovima, uz razvoj potrebnih vještina za njihovo rješavanje.

Proaktivno podsticati saradnju i razmjenu iskustava mladih i organizacija iz različitih lokalnih zajednica, kantona, entiteta i država, kako bi se podstaknula međusobna podrška i inspiracija.

Podizati svijest o ekološkim i društvenim pitanjima kroz kampanje, medijske nastupe i druge aktivnosti kako bi se podstakao društveni aktivizam i odgovornost.

Clear Water Lake_edited.jpg

Rezultati

Prijedor i Novi Grad

13 volontera, 79 korisnika

Rijeke su neraskidive spone koje nas vežu. Podstreh za realizaciju aktivnosti mladih iz Prijedora i Novog Grada je taj što se u našoj regiji prisustvo čiste i pitke vode samo po sebi podrazumjeva, što u kompleksnostima društva u BiH krajnje negativno utiče na stanje svijesti kada je u pitanju očuvanje vodnih resursa. Ciljna grupa projekta su bili su srednjoškolci iz Novog Grada i Prijedora, sa željom da se podstakne aktivnije učešće mladih očuvanju naših rijeka. 

  • Realizovane su edukaciji o rijekama Sani i Uni, o zagađivačima te o mjerama koje je potrebno poduzeti da se zagađenje umanji i spriječi. ​

  • Organizovan je kviz znanja iz poznavanja zaštite voda i rijeka.  

  • Više od 50 mladih iz oba grada je na ušću Sane u Unu poslalo jaku poruku o važnosti očuvanja vodnih resursa

E_SDG_goals_icons_individual_rgb_06.png
E_SDG_goals_icons_individual_rgb_03.png
amfiteatar-ng-pd.jpg
ostrelj.jpg

Bosanski Petrovac i Drvar

17 volontera, 65 korisnika

Ljubav prema prirodi povezala je mlade iz Bosanskog Petrovca i Drvara. U sklopu ovog projekta mladi su učili o važnosti odgovornog upravljanja otpada, sprječavanju nastanka ilegalnih deponija otpada kao i važnosti volonterskih angažmana kada je u pitanju zaštita životne sredine.

 

  • Jedna od aktivnosti je okupila 40 mladih iz Bosanskog Petrovca i Drvara koji su organizovali akciju čišćenja planine Oštrelj (poznata kao vazdušna banja). Tom prilokom je prikupljeno preko 30 vreća otpada.

  • Organizovana je posjeta i Nacionalnom parku „Una“, područje Martin Broda, gdje su mladi uz rijeku Unu učili o zaštiti životne sredine. Prilikom obilaska NP „Una“ imali su priliku da od predavača ali i zaposlenika Nacionalnog parka dobiju više specifičnih znanja o funkcionisanju i važnosti nacionalnih parkova. 

E_SDG_goals_icons_individual_rgb_15.png
E_SDG_goals_icons_individual_rgb_03.png

Prijedor, Oštra Luka, Srbac i Novi Grad

29 volontera, 100+ korisnika

Grupa mladih iz Prijedora pokrenula je vršnjake iz Oštre Luke, Srbca i Novog Grada. Ideja projekta je bila podizanje svijesti o značaju čiste životne sredine i prirodnim bogatstvima naše zemlje. Mladi su učili o značaju biodiverziteta kao i načinima njegove zaštite. Instalacijom botaničke bašte u gradskom parku dali su svoj doprinos čuvanju parka „od asfalta“, te stvorili uslove da mladi, ali i ostali građani upoznali neke od zaštićenih i autohtonih biljnih vrsta.

 

  • Realizovane su dvije volonterske akcije (rekonstrukcija i uređenje parka). Volonteri su pokupili otpad, pokosili travu te prefarbali i popravili polomljene klupe u parku.

  • Održana je radionica „Zaštićene vrste u BiH“.

  • Uspješno je izvršena instalacija botaničke bašte u gradskom parku.

E_SDG_goals_icons_individual_rgb_04.png
E_SDG_goals_icons_individual_rgb_15.png
prijedor.jpg
ng-dvor.jpg

Novi Grad i Dvor

10 volontera, 250+ korisnika

Neformalna grupa je prepoznala prostor za bolje povezivanje djece i mladih iz ruralnih i urbanih sredina, te iz tog razloga osmislila projekat koji bi na primjeran način povezao jedne i druge. Nadogradnjom ideje, prepoznata je i potreba boljeg povezivanja djece i mladih iz Novog Grada i Dvora (HR), što je rezultovalo realizacijom jedinstvenog projekta koji je povezivao djecu i mlade kako na lokalnom, tako i na međudržavnom nivou.

 

  • Organizovali smo zajedničko druženje i učenje djece iz Novog Grada i Dvora u radnog prostora OŠ “Sveti Sava” Novi Grad

  • Stvorena je prilika da djeca, jedni drugima, uz pomoć nastavnog osoblja prezentuju uspjehe, sa posebnim osvrtom na talentovanu djecu.

  • Organizovan je završni događaj u kom su djeca iz ruralnih sredina bili nosilac događaja, u okviru kog su zajedno sa vršnjacima iz drugih krajeva Novog Grada prezentovali talente, vještine.

E_SDG_goals_icons_individual_rgb_04.png

Kozarska Dubica

10 volontera, 96 korisnika

Nastavnici JU OŠ „Vuk S. Karadžić“ željeli su svojim učenicima napraviti prostor na otvorenom gdje mogu realizovati nastavne i vannastavne aktivnosti. Cilj je bio da se uredi školski park na način da se napravi vanjska/zelena učionica u kojoj će nastavnici koristi svaku priliku da sa djecom rade na otvorenom. Cilj je da djeca više vremena provode na otvorenom kako za vrijeme nastave tako i u svoje slobodno vrijeme, u skladu sa prirodom, kako bi ih se razvila svijest o značaju zdrave životne sredinu kao važnost bore za istu. Tokom projekta realizovane su radionice na kojima se govorilo o značaju i očuvanju čiste rijeke Une koja je najveće prirodno bogatstvo našeg područja.

 

  • Radionica sa djecom i roditeljima na temu - ptice kao i izrada hranilica za ptice koje su postavljene u školskom parku.

  • Građenje zelene (vanjske) učionice.

  • Pravljenje vanjskog namještaja od paleta, farbanje paleta i građe za vanjsku učionicu.

  • Radionica o biljnim vrstama u školskom parku, prepoznavanje i obilježavanja vrste drveća.

  • Radionica o zaštiti rijeke Une i opasnostima koje joj prijete.

  • Radionica o biodiverzitetu i pravljenje terarijuma.

  • Pravljenje malih terarijuma i „umjetničkih djela“ od materijala iz prirode.

E_SDG_goals_icons_individual_rgb_15.png
E_SDG_goals_icons_individual_rgb_11.png
terarijum.JPG
DSC_0520.jpg

O donatoru pilot programa

Pilot program Rijeka je realizovan uz finansijsku podršku Fondacije Robert Boš. Razumjevanje i podrška koju  smo imali tokom testiranja programa je nesvakidašnja, a Green Team ima razloga za sreću jer smo iskustva koji su dio kapaciteta organizacije, imali priliku kroz rad sa neformalnim grupama mladih, pretočiti u nešto novo i drugačije. 

Šta je sljedeće?

Želimo da Rijeka nastavi teći. Pilotiranje je pokazalo da postoji kritična masa mladih koja želi kroz saradnju sa vršnjacima iz drugih lokalnim zajednicama, raditi na razvoju ličnih kapaciteta, u cilju zaštite životne sredine i dostizanju ciljeva održivog razvoja.

Za više informacija:

+387 66 262 610

osce BIH.png

Misija OSCE-a u BiH je podržala izradu ove internet stranice. Svako gledište, izjava ili mišljenje, izraženo u ovoj platformi, a za koje nije izričito naznačeno da potiče iz Misije OSCE-a u BiH, ne oražava nužno zvaničnu politiku Misije OSCE-a u BiH.

© 2025 Sva prava zadržana.

bottom of page